Началото....
Ефектите от разпространението на COVID-19 имат еднакво сложни медицински, социални и икономически последици, които не са ограничени за времето на активни медицински мерки за преодоляване на заболяването.
Предвидените при реализацията на проекта дейности са в следните направления:
1) Оценка и анализ на непосредствените медицински ефекти, свързани с приема, лечението и последващите грижи за пострадалите.
2) Моделиране и прогнозиране на разпространението на пандемията и оценка на възможностите за нейното пространствено и времево ограничаване.
3) Оценка и прогнозиране на непосредствените и средносрочните икономически ефекти от пандемията.
4) Моделиране на краткосрочните и средносрочни ефекти от различните социални и икономически мерки, насочени към преодоляване на ефектите (последиците) от пандемията.
Необходимо е да се отчитат връзките и зависимостите между посочените направления, за да се оценят ефектите от мерките за противодействие както на разпространението на COVID-19, така и на бъдещи епидемиологични кризи.
Колективът на проекта има компетенции, подкрепени и доказани с научни изследвания във водещи индексирани и реферирани издания в следните области:
– изследване на медицинските и биологични проблеми, свързани с разпространението на вирусни заболявания;
– моделиране на комплексни и нелинейни процеси и системи;
– анализ на данни, включително на големи масиви от данни;
– изследване на икономически процеси и анализ на ефектите от различни социални и икономически мерки.
Общият брой на реферираните и индексирани публикации на основните членове на екипа е повече от 60. Броят на цитиранията на основните членове на колектива за последните пет години само в реферирани и индексирани бази данни е над 350 (Н- индекс 12).
Научната компетентност на колектива се допълва и с реализираните от неговите членове за последните пет години 30 национални и международни проекти (включително и 4 по програма Horizon 2020) с изследователски, образователен и консултантски характер. Придобитият опит в проектната дейност на екипа ще допринесе за постигане на следните резултати:
– изграждането на надеждни и точни софтуерни системи за моделиране и прогнозиране на разпространението на епидемиологични заплахи;
– разработването и апробирането на конкретни икономически и социални мерки, свързани с ограничаване на ефекта от епидемиологичните заплахи и преодоляване на негативните икономически последици от тяхното разпространение.
– обединяване на опита и познанията на експерти от различни области, като по този начин се постигне по-добро и пълно разбиране и описание на разнообразните ефекти предизвикани от пандемията.
Теодора Пенева
гл. ас. д-р, БАН - ИИИ
Маргарита Русева
доц. д-р, ПУ - ФИСН
Борислава Вригазова
докт., СУ - СФ
Венета Марковска
доц. д-р, УХТ - СФ
Игнат Игнатов
гл. ас. д-р, ПУ - ФИСН
Станимир Кабаиванов
проф. д-р, ПУ - ФИСН
Имате ли въпроси?
Ако имате въпроси ще се радваме да Ви отговорим, както и да предоставим всички необходими материали и входни данни, използвани в изследванията.